Współtwórz stronę o szachach heksagonalnych.

Zarejestruj się i dodaj artykuł lub edytuj istniejący.

History

1938

Władysław Gliński, od wczesnych lat szkolnych namiętny wielbiciel klasycznych szachów, jako student myśli o stworzeniu gry na sześciokątnej szachownicy.

1946

W. Gliński przyjechał do Wielkiej Brytanii jako młody polski żołnierz który służył w armii brytyjskiej i otrzymał brytyjskie obywatelstwo.

1953

Sześciokątne szachy zostały opisane w książce profesora Boyer "Jeux nonorthodex d'echecs", opublikowanej we Francji.

1972

Podczas pobytu w Anglii Gliński ostatecznie zakończył prace nad grą.

1973

Władysław Gliński i William Edmunds we współpracy powołali do życia wydawnictwo "Hexagonal Chess Publications". W .Glinsky opublikował "Rules of Hexagonal Chess"©.

1974

Magazyn "Games & Puzzles" opublikował bardzo pochlebny artykuł David Pritchard. Magazyn "British Chess Magazine" opublikował entuzjastyczną recenzję A. J. Roycroft, redaktora naczelnego ' IE. G.11 (End Game) magazyn. W .Glinski opublikował "First Theories of Hexagonal Chess"©. Książkę wydało "Hexagonal Chess Publications".

1975

Sześciokątne szachy rozprzestrzeniły się w wielu innych krajach, zwłaszcza w Polsce. Powstaje Hexagames Limited (w skład wchodzi "Hexagonal Chess Publications"), która posiada wyłączne prawa do wszystkich publikacji w dziedzinie szachów heksagonalnych. BBC World Service przedstawił Szachy heksagonalne w programie "New Ideas From Britain", a następnie przez francuski serwis BBC i japoński serwis BBC, co spotkało się z dużym odzewem.

1976

czerwiec:

Pierwszy Kongres Szachów Heksagonalnych który odbył się w hotelu "Bloomsbury Centre Hotel", podczas którego dokonano uroczystego otwarcia Polski Federacji Szachów Heksagonalnych i odbyły się pierwsze mistrzostwo Anglii Szachów Heksagonalnych, które wygrał David Springgay.

grudzień:
Opublikowano pierwszy numer "Hex Press" (Hexagonal Chess News).

1977

Szachy heksagonalne był temat dla wielu gazet i czasopism w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej.

grudzień:
Odbył się drugi British Championship w Clifton-Ford Hotel, Londyn. Brian Rippon wygrał.

1978

styczeń:
Wynalazca odwiedził Polskę. Jego wizyta była dobrze zorganizowana i otrzymał reklamę w krajach Europy Wschodniej. "Wspolna Sprawa" publikowane i rozpowszechniane ponad 90 tysięcy niedrogie zestawy w 18 miesięcy.
wrzesień:
Pierwszy Międzynarodowy Mecz Zespołów - Mecz: Polska v. G.B. w Central Hall, Westminster, Londyn. Wydarzenie pokazywane w BBC i australijskiej telewizji, opisywane w prasie w Anglii i innych krajach - w tym w Japonii.

1979

lipiec:
Trzeci British Championship odbył się w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie. Wygrał Simon Triggs, niespełna 16 letni.
sierpień:
Drugi Międzynarodowy Mecz Zespołów - Mecz Polska v. G.B. w Warszawie. Sponsorem był magazyn "Horyzonty Techniki", który regularnie publikował kolumnę poświęconą tematyce  szachów heksagonalnych.
 
Podczas gdy w Polsce, Simon Triggs pierwszy raz zagrał symultanę w szachy mieszane (6 kwadratowych i 6 sześciokątne plansz). Szeroko komentowane w prasie i TV
Kluby szachów heksagonalnych powstawały w Polsce, Czechosłowacji i Związku Radzieckim.
 
1980
sierpień:
Odbył się Międzynarodowy Kongres w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie podczas którego:
  1. Inaugurowano Internatienal Hexagonal Chess Federation
  2. odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Europy
  3. rozegrano Mecz drużyny: Polska v G.B.
Kraje biorące udział: Austria, Wielka Brytania, Węgry i Polska. Zdarzenie było transmitowane w tv BBC i opisywane w  gazetach w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach, w tym ZSRR ("Komsomolskaja Prawda" - 10.500.000 nakład), Austrii i na Węgrzech. Komentowane również w radio w USA.
 
Cztery pierwsze miejsca: 1: Marek Maćkowiak (Polska), 2: Laszlo Rudolf (Węgry), 3: Jan Borawski (Polska), 4: Shepperson Piers (Wielka Brytania).